225MPW400K
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
225MPW400K
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC AXIAL
Manufacturer :
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
2.2 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.945" Dia x 1.811" L (24.00mm x 46.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V