BFC237523201
Part Number:
BFC237523201
Description:
CAP FILM 200PF 3.5% 1KVDC RADIAL
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
200 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Tolerance :
±3.5%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)