715P47396LD3
Part Number:
715P47396LD3
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 600VDC RAD
Capacitance :
0.047 µF
Height - Seated (Max) :
0.811" (20.60mm)
Lead Spacing :
0.720" (18.30mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.520" Dia x 1.252" L (13.20mm x 31.80mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
600V