QXK2G155JTPTZH
Part Number:
QXK2G155JTPTZH
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance :
1.5 µF
Height - Seated (Max) :
0.870" (22.10mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.220" L x 0.484" W (31.00mm x 12.30mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V