171474K160H-F
Part Number:
171474K160H-F
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 160VDC RAD
Capacitance :
0.47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
37 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
0.532" (13.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
90V
Voltage Rating - DC :
160V