F161WP474K063V
Part Number:
F161WP474K063V
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC SMD
Capacitance :
0.47 µF
Height - Seated (Max) :
0.224" (5.70mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.402" L x 0.358" W (10.20mm x 9.10mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V