BFC237520683
Part Number:
BFC237520683
Description:
CAP FILM 0.068UF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
0.068 µF
Height - Seated (Max) :
0.846" (21.50mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.181" L x 0.335" W (30.00mm x 8.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)