ECW-F4564JLB
Part Number:
ECW-F4564JLB
Description:
CAP FILM 0.56UF 5% 400VDC RADIAL
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.56 µF
Height - Seated (Max) :
0.878" (22.30mm)
Lead Spacing :
0.492" (12.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.807" L x 0.421" W (20.50mm x 10.70mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V