BLH205K901A022
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
BLH205K901A022
Category:
Film Capacitors
Description:
DC LINK, THB, 85/85, AEC-Q200
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
2 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25 mOhms
Features :
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
Height - Seated (Max) :
0.819" (20.80mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
900V