ECW-F2225HAQ
Part Number:
ECW-F2225HAQ
Description:
CAP FILM 2.2UF 3% 250VDC RADIAL
Capacitance :
2.2 µF
Height - Seated (Max) :
1.028" (26.10mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.740" L x 0.496" W (18.80mm x 12.60mm)
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V