ECW-F2185RHA
Part Number:
ECW-F2185RHA
Description:
CAP FILM 1.8UF 3% 250VDC RADIAL
Capacitance :
1.8 µF
Height - Seated (Max) :
0.709" (18.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.740" L x 0.449" W (18.80mm x 11.40mm)
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V