EFX2S30K475E102LH
Part Number:
EFX2S30K475E102LH
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 305VAC RAD
Capacitance :
4.7 µF
Height - Seated (Max) :
1.299" (33.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.654" L x 0.748" W (42.00mm x 19.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
305V
Voltage Rating - DC :
630V