ECW-F2225RJA
Part Number:
ECW-F2225RJA
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
2.2 µF
Height - Seated (Max) :
0.752" (19.10mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.740" L x 0.496" W (18.80mm x 12.60mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V