715P2229800LA3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
715P2229800LA3
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 2200PF 10% 1.8KVDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
2200 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.654" (16.60mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.339" Dia x 1.122" L (8.60mm x 28.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
800V
Voltage Rating - DC :
1800V (1.8kV)