106MSR100K
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
106MSR100K
Description:
CAP FILM 10UF 10% 100VDC RADIAL
Manufacturer :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Height - Seated (Max) :
1.122" (28.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.260" L x 0.689" W (32.00mm x 17.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V