334PPR630KG
Part Number:
334PPR630KG
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.33 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.024" L x 0.512" W (26.00mm x 13.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
630V