ECW-H16363HV
Part Number:
ECW-H16363HV
Description:
CAP FILM 0.036UF 3% 1.6KVDC RAD
Capacitance :
0.036 µF
Height - Seated (Max) :
0.906" (23.00mm)
Lead Spacing :
0.984" (25.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.102" L x 0.492" W (28.00mm x 12.50mm)
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)