QXK2E225JTPTZH
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
QXK2E225JTPTZH
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2.2 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.780" (19.80mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating - DC :
250V