225P33291WD1
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
225P33291WD1
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 3300PF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Audio; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
3300 pF
Dielectric Material :
Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.350" (8.90mm)
Lead Spacing :
0.374" (9.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.701" L x 0.252" W (17.80mm x 6.40mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
100V