BFC247935154
Part Number:
BFC247935154
Description:
CAP FILM 0.15UF 5% 160VDC RADIAL
Capacitance :
0.15 µF
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.256" W (12.50mm x 6.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V