335MKP275KJ
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
335MKP275KJ
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 3.3UF 10% 310VAC RADIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
3.3 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.035" (26.30mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X2
Size / Dimension :
1.634" L x 0.571" W (41.50mm x 14.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
310V