ECW-H16243JVB
Part Number:
ECW-H16243JVB
Description:
CAP FILM 0.024UF 5% 1.6KVDC RAD
Capacitance :
0.024 µF
Height - Seated (Max) :
0.925" (23.50mm)
Lead Spacing :
0.689" (17.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.102" L x 0.394" W (28.00mm x 10.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)