ECW-F4684HLB
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECW-F4684HLB
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.68UF 3% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.68 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.925" (23.50mm)
Lead Spacing :
0.492" (12.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.807" L x 0.465" W (20.50mm x 11.80mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V