ECW-F4105JBB
Part Number:
ECW-F4105JBB
Description:
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL
Applications :
EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Lead Spacing :
0.689" (17.50mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.102" L x 0.591" W (28.00mm x 15.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V