PHC1604330KN
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
PHC1604330KN
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 3.3UF 10% 600VDC AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
3.3 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.906" Dia x 1.732" L (23.00mm x 44.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
330V
Voltage Rating - DC :
600V