BFC236712824
Part Number:
BFC236712824
Description:
CAP FILM 0.82UF 5% 63VDC RADIAL
Capacitance :
0.82 µF
Height - Seated (Max) :
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.413" L x 0.217" W (10.50mm x 5.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V