PSB2122680KHS
Part Number:
PSB2122680KHS
Description:
CAP FILM 0.068UF 10% 1.2KVDC RAD
Capacitance :
0.068 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14.3 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.043" L x 0.394" W (26.50mm x 10.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
630V
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)