PSB2152470KHL
Part Number:
PSB2152470KHL
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 1.5KVDC RAD
Capacitance :
0.047 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18.2 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.043" L x 0.394" W (26.50mm x 10.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
650V
Voltage Rating - DC :
1500V (1.5kV)