ECW-F4564RHB
Part Number:
ECW-F4564RHB
Description:
CAP FILM 0.56UF 3% 400VDC RADIAL
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.56 µF
Height - Seated (Max) :
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.906" L x 0.512" W (23.00mm x 13.00mm)
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V