QXP2E155KRPT
Part Number:
QXP2E155KRPT
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL
Capacitance :
1.5 µF
Height - Seated (Max) :
0.854" (21.70mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.043" L x 0.465" W (26.50mm x 11.80mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating - DC :
250V