PSB2252220KGL
Part Number:
PSB2252220KGL
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 2.5KVDC RAD
Capacitance :
0.022 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
26.5 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.043" L x 0.512" W (26.50mm x 13.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
725V
Voltage Rating - DC :
2500V (2.5kV)