ECW-F4245HLB
Part Number:
ECW-F4245HLB
Description:
CAP FILM 2.4UF 3% 400VDC RADIAL
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
2.4 µF
Height - Seated (Max) :
1.173" (29.80mm)
Lead Spacing :
0.689" (17.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.102" L x 0.689" W (28.00mm x 17.50mm)
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V