BFC247932154
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
BFC247932154
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.15UF 5% 160VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.15 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.610" (15.50mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.492" L x 0.256" W (12.50mm x 6.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V