QAP2J684JRP
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
QAP2J684JRP
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.68UF 5% 630VDC AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.68 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Last Time Buy
Ratings :
Size / Dimension :
0.772" W, 0.449" T x 1.378" L (19.60mm, 11.40mm x 35.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
630V