685MWR250K
Part Number:
685MWR250K
Description:
CAP FILM 6.8UF 10% 250VDC AXIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
6.8 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.866" Dia x 1.339" L (22.00mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V