BFC246857474
Part Number:
BFC246857474
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
Capacitance :
0.47 µF
Height - Seated (Max) :
1.004" (25.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.492" W (26.00mm x 12.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V