MYH474K300N21
Part Number:
MYH474K300N21
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 1.5KVDC RAD
Capacitance :
0.47 µF
Height - Seated (Max) :
0.976" (24.80mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.654" L x 0.512" W (42.00mm x 13.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
300V
Voltage Rating - DC :
1500V (1.5kV)