425M47592RG3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
425M47592RG3
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Audio
Capacitance :
4.7 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.961" (24.40mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.031" L x 0.551" W (26.20mm x 14.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V