EFX1S53M185D132LH
Part Number:
EFX1S53M185D132LH
Description:
CAP FILM 1.8UF 20% 530VAC RAD
Capacitance :
1.8 µF
Height - Seated (Max) :
1.488" (37.80mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
530V
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)