565MKP275KH
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
565MKP275KH
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 5.6UF 10% 310VAC RADIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
5.6 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.370" (34.80mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X2
Size / Dimension :
1.220" L x 0.827" W (31.00mm x 21.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
310V