MWS2252470KJ
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
MWS2252470KJ
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 2.5KVDC AXL
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.047 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.591" Dia x 1.260" L (15.00mm x 32.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
2500V (2.5kV)