730P684X9630
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
730P684X9630
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 630VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.68 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.665" Dia x 1.752" L (16.90mm x 44.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
630V