CB167E0105KBC
Part Number:
CB167E0105KBC
Description:
CAP FILM 1UF 10% 100VDC 4030
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
4030 (10276 Metric)
Size / Dimension :
0.413" L x 0.299" W (10.50mm x 7.60mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V