BFC236823105
Part Number:
BFC236823105
Description:
CAP FILM 1UF 10% 100VDC RADIAL
Capacitance :
1 µF
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.650" (16.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.689" L x 0.295" W (17.50mm x 7.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V