FCN2825E224K-Y
Part Number:
FCN2825E224K-Y
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC 2825
Capacitance :
0.22 µF
Height - Seated (Max) :
0.209" (5.30mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2825 (7163 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.280" L x 0.248" W (7.10mm x 6.30mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V