716P15496MD3
Part Number:
716P15496MD3
Description:
CAP FILM 0.15UF 10% 600VDC RAD
Capacitance :
0.15 µF
Height - Seated (Max) :
0.929" (23.60mm)
Lead Spacing :
1.094" (27.79mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.650" L x 0.551" W (41.90mm x 14.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
600V