QXP2G155KRP7FX
Part Number:
QXP2G155KRP7FX
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 400VDC RADIAL
Capacitance :
1.5 µF
Height - Seated (Max) :
1.217" (30.90mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.240" L x 0.587" W (31.50mm x 14.90mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
400V