BFC246856474
Part Number:
BFC246856474
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance :
0.47 µF
Height - Seated (Max) :
0.807" (20.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.331" W (17.50mm x 8.40mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V