MKT1822533064
Part Number:
MKT1822533064
Description:
CAP FILM 3.3UF 5% 63VDC RADIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
3.3 µF
Height - Seated (Max) :
0.610" (15.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.043" L x 0.295" W (26.50mm x 7.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V