QXP2K224JRPT
Part Number:
QXP2K224JRPT
Description:
CAP FILM 0.22UF 5% 800VDC RADIAL
Capacitance :
0.22 µF
Height - Seated (Max) :
0.878" (22.30mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.043" L x 0.453" W (26.50mm x 11.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
800V